דכאון

התחושה של מצב רוח ירוד, עצבות ודכדוך מוכרת לכל אחד מאיתנו, היא טבעית ואף נוכחת בחוזקה בעיתות משבר. אולם כאשר מצב זה נוכח פרק זמן ארוך ובעיקר משפיע על התפקוד היום יומי, חשוב לבחון את האפשרות של התפתחות דיכאון ולתת לכך מענה.דיכאון הינו תחושת עצבות עזה המלווה בתסמינים נוספים היכולים להיות: תחושת חוסר ערך, ייאוש, ריקנות, אשמה, ירידה בתפקוד ובאנרגיה, עייפות, איבוד הנאה ועניין, ירידה בריכוז ובזיכרון, קושי בקבלת החלטות, מחשבות פסימיות עד אובדניות, שינוי קיצוני בתאבון ובעיות פיזיות בלתי מוסברות.

לדיכאון דרגות שונות של חומרה, הוא מאובחן על בסיס חוויית המטופל לפי דיווחו העצמי והתנהגותו. במידת הצורך נעשה שילוב של בדיקות נוספות.
במצב של דיכאון חשים בדידות רבה מול החוויה הרגשית והקשיים, חוסר תקווה והיעדר מוצא למצב ולסבל. טיפול ותמיכה מקצועיים יכולים להפחית את עוצמת התחושות ולהביא ליציאה ממעגל הדיכאון.

חשוב שההתייחסות למצב והטיפול יתבצעו מוקדם ככל האפשר, במטרה למנוע החרפה והתקבעות של הדיכאון וכדי להגדיל את הסיכוי לשינוי.
הטיפול בדיכאון מתמקד באיתור הגורמים, פתרון קונפליקטים פנימיים התורמים לכך, הכלה קבלה ושינוי של התחושות השליליות, התבוננות התמודדות ויצירת שינוי במחשבות השליליות, כל אלה מובילים לשחזור ובניית חווית עולם מטיבה.