משברים

החיים מזמנים לכולנו משברים וקשיים. משבר יכול לנבוע מנסיבות חיים כגון: מחלוקת בזוגיות, גירושים, פיטורים, פרידה, אבל, מחלה, פגיעה בתפקוד הפיזי, נכות, שינוי מקום מגורים או רילוקיישן, גיוס לצבא, חתונה, לידה, פרישה לגמלאות, עזיבה של ילדים את הבית, תאונה, אהבה נכזבת, משבר בזהות המקצועית, שחיקה בעבודה וקושי כלכלי.

משבר הינו אירוע הנחווה כחריג, מעורר לחץ, תחושת אי יציבות, חשש, תנודות במצב הרוח וקשיי התמודדות. זהו אירוע שיש בו בדרך כלל אלמנט כלשהו של שינוי ותחושה של שיבוש מהלך החיים.

משבר יכול להתפתח בעקבות אירוע שלילי או לאחר אירוע המהווה חלק טבעי ממעגל החיים ונתפס בדרך כלל כחיובי, כדוגמת חתונה, לידה או גיוס לצבא. המשבר מתפתח לא רק בשל האירוע אלא בעקבות המשמעות האינדיבידואלית של כל אדם, כלומר הפרשנות הרגשית הסובייקטיבית.

בעת משבר מתרחשת הצפה רגשית שמצמצמת ופוגעת ביכולת להתמודד באופן יעיל עם המצב. בעקבות כך נוצרת מצוקה, סבל ופגיעה באיכות החיים.

תגובות אופייניות למשבר הינן: בלבול, פגיעה ביכולת השיפוט, ירידה בביטחון העצמי, ייאוש, תחושת כישלון, פחד, כעס, ניתוק, תחושת אובדן דרך, הימנעות מפעילויות שבשגרה, תשישות, קושי בשינה, שינויים בתיאבון, כאבי ראש, לחץ בחזה, מיחושים, כאבים גופניים וכן פגיעה ביכולת הריכוז והחשיבה. תתכן אף התפתחות של תגובה רגשית נפשית חריפה יותר של חרדה ודיכאון עד תחושה של חוסר טעם לחיות ואובדנות.

לרוב אנו מצליחים להתמודד בכוחות עצמנו עם משברי החיים, אך לעיתים יש צורך בעזרה מקצועית.

הטיפול מסייע להתמודד ביתר קלות עם המשבר, ליציאה ממנו במהירות רבה יותר ועם פחות נזקים. כמו כן העזרה המקצועית מהווה הזדמנות להעמקת ההיכרות וההבנה העצמית, להתפתחות וחיזוק החוסן הנפשי והפיכת המשבר לנקודת צמיחה בחיים.