משברי גיל

משבר יכול להיות נקודת מפנה בחיים לטובה או לרעה הבחירה שלך

משבר גיל בדרך כלל מזוהה עם שינוי קידומת בגיל, משבר גיל 20, משבר גיל 30, משבר גיל 35, משבר גיל 40, משבר גיל 50, משבר גיל המעבר. למעשה מדובר בתחושה משברית לא פשוטה שאינה קשורה ישירות לגיל אלא לתהליכי שינוי פיזיים או ריגשיים המתלווים אליו.

משבר גיל מאופיין בהצפה של סימני שאלה לגבי מהות החיים ואופי החיים שבנינו עד כה, הטלת ספק בהישגים אליהם הגענו, קיימת תחושה כי הזמן הינו משאב מוגבל ועל כן עולים רגשות מעורבים של אי נחת ובהילות. משבר גיל יכול להיות מלווה בסימפטומים המשתנים מאוד מאדם לאדם, אלו יכולים להיות קושי בשינה, תחושה הדומה לפאניקה, הזעה ודופק מהיר, שינויים קיצוניים במצב הרוח, חוסר שקט, קושי להתרכז, עצב ודכדוך עד דיכאון, כעס, תחושה של איבוד ההנאה, תקיעות, תסכול, ריקנות וחוסר משמעות. 

משבר גיל יכול "לפרק" אותנו, ניתן לחוות אותו באופן קשה, עוצמתי והרסני או לחילופין משבר גיל יכול להוות נקודת מפנה לצמיחה ולהתפתחות אישית, למעשה להתחדשות אישית, הזדמנות להמציא את עצמנו מחדש. ההתחדשות יכולה לבוא לידי ביטוי בשינוי מקצוע, קריירה, הרגלים, לערוך את סדרי העדיפויות בחיים, לבחון מחדש את מערכות היחסים, לתת יותר מקום וביטוי לתכונות ויכולות שעד היום לא קיבלו את המקום הראוי בחיינו, לגלות הנאה מדברים שונים מבעבר, לפתח תחביבים ועיסוקי פנאי חדשים. 

כולנו עוברים משברי גיל אך במידה והמשבר נחווה באופן קשה המשבש את איכות החיים או אם ברצוננו לממש את מלוא פוטנציאל הצמיחה הטמון במשבר, קבלת תמיכה וליווי מקצועי בתקופה זו הינם חיוניים ביותר.

הליווי והטיפול מטרתם בראש ובראשונה להתגבר על תחושת הבדידות ואי הוודאות שמלוות למשבר, להבין את מה שמתרחש, להתגבר על הפחדים והחששות, להתמודד עם משבר השינוי ולהצמיח תובנות והרגלים שיסייעו בניתוב איכות חיינו בהמשך.