שיטת ה EMR

מה זה EMR?

שיטת הטיפול EMR ובשמה המלא Eye movements release היא שיטת טיפול חדשנית, המבוססת על תנועות עיניים באופן מסוים, שמעורר את פעילות קליפת המוח בתדירות של גלי דלתא, כמו בזמן השינה, מה שמביא לעיבוד ושחרור של זכרונות, רגשות, הרגלים ואפילו כאבים פיזיים תקועים.

השיטה הוכחה כיעילה במגוון רחב של בעיות רגשיות כגון: חרדה, דיכאון, כאבים כרוניים, פוסט טראומה, OCD, פוביות וכן באתגרים רגשיים יום יומיים כמו חוסר ביטחון עצמי, סטרס, מחשבות טורדניות, קושי בקבלת החלטות, הרגלים מגבילים ועוד.

הפסיכולוגית היהודית אמריקאית ד"ר פרנסין שפירו גילתה כי טיפול בעזרת תנועות עיניים מבוקרות עשוי להפחית משמעותית זיכרונות, טראומות ומחשבות מטרידות.
לאחר עשרות שנים של מחקר, הגישה נבחרה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמובילה בטיפול בטראומה ובפוסט טראומה.
שיטת ה-EMR המבוססת על גישה זו, הינה שיטה חדשנית. היא פועלת על עקרונות זהים של הגישה הותיקה, בתוספת של יתרונות נוספים: פשטות, מהירות, דיוק בטיפול, ללא צורך לחזור לחוויות קשות, ללא צורך לחפור במילים.
מטופלים שחוו את שיטת ה-EMR מעידים על שחרור רגשות, יצירה של תחושת בהירות וקלילות בטווח קצר מאוד, לעיתים לאחר דקות ספורות של טיפול.

לשיטת ה-EMR יתרונות בולטים ובלעדיים:

  1. השיטה דורשת שיח מועט, דבר שמאפשר עיבוד של רגשות ללא חפירה בפרטים או שחזור אירוע טראומתי. 
  2. השיטה מאפשרת טיפול מהיר וקצר טווח המורכב מכמות מפגשים בודדים, בעלי השפעה ארוכת טווח.
  3. השיטה מאפשרת ריפוי בכלל מישורי החיים המרכיבים את הבעיה הריגשית.

EMR  – למי זה מתאים?

השיטה מתאימה לטיפול ועיבוד של מגוון רחב של תופעות נפשיות ורגשיות, כגון: חרדות, פחדים, פוסט טראומה וטראומה, התמכרות, אובססיה, תפיסת מציאות שגויה, כאבים כרוניים ומשברי חיים.

השיטה מתאימה לאנשים שמעוניינים בתהליך קצר, ממוקד ויעיל שיוביל אותם לשחרור וריפוי מלא.

EMR  – איך זה עובד?

כאשר אדם חווה חוויה ריגשית שלילית כלשהי, בין אם הוא מודע לה ובין אם לא, כיוון שאין לו את היכולת לעבד אותה, החוויה ננעלת – ונשארת ממש כמו שהיא, עם הקולות, התמונות ואפילו הריחות. אך הנעילה איננה סטטית אלא פעילה, היא משפיעה על כל תפיסת המציאות ומובילה לסימפטומים לא נעימים, כמו התקפי חרדה, הימנעות, סטרס, טריגרים ועוד. 

הטראומה שננעלת ממוקמת באונה הימנית שבמוח האחראית על החוויה הרגשית. בעזרת טיפול ה-EMR, מופעל גירוי על המוח, אשר מעביר את הטראומה לאונה השמאלית האחראית על העיבוד, השכל וההיגיון. כך שלמעשה, השיטה מאפשרת שחרור של החוויה השלילית בצורה מוחית, על ידי סנכרון של שתי האונות במוח, בעזרת הזזת העיניים בצורה מבוקרת.
בסופו של התהליך, הזיכרון נחלש והוא נותר ללא הטריגר הרגשי.

שיר הממחיש את תוצאות הטיפול יותר מאלף מילים…
וְהַקּוֹלוֹת שֶׁאֶת עַצְמָם שִׁחְזְרוּ
וְהַמַּרְאוֹת שֶׁבְּכָל רֶגַע נֶחֱווּ
וְהָרֵיחוֹת וְהָרֶקַע וְכָל מָה
שֶׁעוֹצֵר אוֹתְךְ מִלִּהְיוֹת שְׁלֵמָה
וּלְפֶתַע הַנְּשִׁימָה חוֹזֶרֶת לַסִּדְרָה
וְהַלֵּב מְפַלֵּס לוֹ כְּבָר דֶּרֶךְ שִׁגְרָה
וְאַתְּ לֹא צְרִיכָה לִזְכֹּר, אַתְּ יְכוֹלָה לִשְׁכֹּחַ
כִּי מֵעַכְשָׁו אַתְּ מְשֻׁחְרֶרֶת, יֵשׁ לְךְ יֵשׁ לְךְ כּוֹחַ.
מגיע לך להרגיש טוב, כמה שיותר מהר!

מחכה לך, אורלי